JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO PRACY?
Terapia logopedyczna to nie jedno spotkanie z logopedą, który przepisze czarodziejską tabletkę sprawiającą ,że wada wymowy zniknie. Niestety, należy powtarzać i wielokrotnie wykonywać ćwiczenia , które bywają często mozolne zarówno dla logopedy, rodzica , a przede wszystkim dla samego dziecka. Dlatego w procesie terapeutycznym , który ma zakończyć się sukcesem niezbędna jest motywacja samego dziecka.
Oto kilka wskazówek do tego jak motywować pracę dziecka w domu.
Dziecko łatwiej zaakceptuje wykonywanie ćwiczeń logopedycznych jeśli staną się one częścią codziennego rytuału. Najlepiej wiązać ćwiczenia z innymi codziennymi zajęciami np. ćwiczymy zawsze przed snem lub po obiedzie.
Krótkie i często powtarzane ćwiczenia skutecznie prowadzą do osiągnięcia poprawy wymowy. Dziecko będzie nabierało nawyku prawidłowego mówienia w naturalnych sytuacjach
Daj dziecku czas, każda nowa umiejętność potrzebuje czasu. Tylko systematyczna praca i wytrwałość pozwolą osiągnąć cel, jakim jest poprawna mowa i sprawna komunikacja.
Jeśli próba się nie powiodła, to zakomunikuj, że nic się nie stało, niech dziecko spróbuje jeszcze raz.
Ćwicz razem z dzieckiem. Często dorośli wstydzą się robienia śmiesznych i niecodziennych min przed lustrem. Zachęcam by pokonać wstyd i dobrze się bawić razem z dzieckiem.
Wykonaj wraz dzieckiem pomoce logopedyczne, lub użyj zabawek, gier, którymi aktualnie lubi bawić się dziecko. Możemy umówić się z dzieckiem, że np. wykonuje jakieś ćwiczenie przed każdym rzutem piłką, czy kostką do gry. Kiedy dziecko będzie uczyło się w zabawie na pewno polubi ćwiczenia logopedyczne.
Wykorzystaj każda możliwą sytuację, aby wdrożyć kilka ćwiczeń buzi i języka lub ćwiczeń oddechowych np. w kuchni podczas przygotowywania posiłku, na spacerze lub przy kąpieli.
Potrzeba by twoja uwaga była skoncentrowana na dziecku, dzięki czemu będzie ono czuło się ważne, oraz będzie doświadczało, że to w co wkłada wysiłek jest istotne. Ćwiczenia wykonywane z uwagą są lepiej i szybciej utrwalone.
Mówienie „takie duże dziecko , a mówi jak dzidziuś” przynosi duże szkody dla rozwoju psychicznego i nie przynosi korzyści dla postępów w terapii.
To jest nieodłączna część procesu terapeutycznego.
To nie prawda, że twoje dziecko zawsze popełnia błędy i nigdy niczego nie powiedziało bezbłędnie. Nie przerywaj spontanicznych wypowiedzi dziecka poprawianiem błędów. Nie przyspieszasz w ten sposób osiągnięcia rezultatów terapii, a możesz zirytować i zniechęcić dziecko do mówienia.
Krytyka, porównywanie i obwinianie dziecka nie pomoże mu w pokonywaniu trudności, jest to tylko „podcinanie mu skrzydeł”, demotywowanie.
To ważne, aby zauważać i podkreślać, a za solidną pracę należy się nagroda.
Podczas ćwiczeń niech to będzie entuzjastyczna pochwała. Na zakończenie może to być naklejka ( i umowa, że gdy zbierzesz odpowiednią ilość to pójdziemy do kina). Twoja pochwała i docenianie wysiłku są niezwykle skutecznym motywatorem.
Ćwiczenia to wasz wspólny czas przeznaczony na zabawy i budowanie więzi rodzinnej.
Jolanta Rybicka